Sigara içenin kırığı geç iyileşiyor

sigarayi-birakmaSigara içenlerde ayrıca ameliyat sonrası komplikasyon riskinin de arttığı belirtildi

Sigara içmenin, kemik dokularının yeniden yapılanmasını geciktirdiği ve komplikasyon riskini artırdığı belirlendi.

ABD’nin Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, sigara içmenin kırıkların iyileşme sürecini ortalama 6 hafta uzattığını gösterdi.

Bilim insanları 1457’si sigara içen, kaval, kalça, kol kemiği ya da ayak bileği kırılan ve farklı yöntemlerle tedavi gören 6 bin 480 hastayı kapsayan 20 kadar araştırma sonucunu inceledi.

Sigara içmeyenlerde iyileşme süresinin ortalama 24,1 hafta olduğu, sigara içenlerde ise sürecin 6 hafta uzadığı görüldü.

Kaval kemiğinin iyileşmesinin ise sigara içmeyenlerde 25,1, sigara içenlerde 32,1 hafta aldığı vurgulandı.

Sigara içenlerde ayrıca ameliyat sonrası komplikasyon riskinin de arttığı belirtildi.

Araştırmacılar, sigara içmenin daha fazla karbonmonoksite maruz kalmaya, bunun da dokuların yeterince oksijen alamamasına neden olduğuna dikkati çekti.

Bilim insanları, nikotinin ise hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan proteinin (kolajen) üretiminin azalmasına yol açtığını ifade etti.

Konuya ilişkin makale, Fransız ”Le Figaro” gazetesinin internet sitesinde yayımlandı.

GoogLe Etiket:
Yazan - Nis 10 2013. Kategori Kalp Damar Sağlığı. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Designed by Web Tasarım

Çet - sohbet - chat - muhabbet - bursada tabelacılar - GoogLe - Chat - Sohbet - beylikdüzü temizlik şirketleri - beylikdüzü halı yıkama - beylikdüzü evden eve nakliyat - Sohbet Odalari - sohbet chat- Çet - sohbet siteleri

Sohbet Sohbet