Konutta yeni KDV oranı ne olacak

806155_detayYeni KDV oranları için 3 ayrı kriterde çalışmalar sürüyor

Bakanlar Kurulu’nun yeni konut alım satımında KDV oranını belirlemesi gerekiyor ancak konu hâlâ çözülebilmiş değil. Şimdi inşaatçılar ve konut satanlar hangi KDV oranını uygulayacağını bilmiyor. 15.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6322 sayılı Kanun’la Bakanlar Kurulu’na “inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etme” yetkisi verildi. Ancak Bakanlar Kurulu yeni oranı belirlemediği için şu anda konut satanların hangi oranları kullanacağı da belli değil.

ARTIK BÜYÜKLÜK GEÇERLİ DEĞİL
Çünkü Bakanlar Kurulu’nun oranları belirlerken kullanacağı kriterler ve gerekçeler birbiri ile çelişiyor. Bu nedenle hükümet oran belirlemekte zorlanıyor. Değişiklik yapmaya neden olan en büyük sorun müteahhitlerin 150 metrekareden büyük daireleri ikiye bölüp aynı kişiye iki ayrı evmiş gibi satarak yüzde 1 oranında KDV ödemesi ve 150 metrakenin altında olan lüks konut ile gecekondunun KDV’sinin aynı olmasıydı.

Yeni kanun oran belirlemekte büyüklük kriterini ortadan kaldırdı. Ancak bu kez örneğin İstanbul’un lüks semtlerinden Levent’te iki ayrı cadde üzerinde bulunan biri pahalı villa diğeri ucuz gecekondu arasında nasıl bir ayrım yapılacağı şeklinde sorun yaşanmaya başladı. Şimdi bu sorunu da ortadan kaldıracak üç ayrı formül üzerinde duruluyor. Bakanlar Kurulu konut satışlarında KDV oranını inşaatın yapıldığı arsanın vergi değerine, konutun vergi değerine göre ve üçüncü olarak konutun bulunduğu yeri esas alarak tespit edebilecek.

İŞTE KONUTTA YENİ KDV ORANLARINI BELİRLEYECEK 3 KRİTER
1- Vergi değeri daha düşük semtlerde bulunan arsalar üzerindeki konutların KDV oranı daha düşük, gelişmiş semtlerde satılan konutların KDV oranı ise metrekaresine bakılmaksızın yüzde 18 olarak belirlenecek.
2- Aynı caddenin arka tarafında bulunan konutların KDV oranı caddeye bakan konutlara göre düşük olacak. Getirilmesi en olası düzenlemelerden birisi ise KDV’nin Emlak Vergisi değeri üzerinden belirlenerek alınacak olması.
3- Bakanlar Kurulu yetkisini kullanırken bugün olduğu gibi konut satışlarında %1 ve %18 KDV oranını kullanacağı gibi konutun Emlak Vergisi değerine veya bulunduğu muhite göre %1, %8 ve %18 gibi kademeli oranları da uygulayabilir.

EMLAK VERGİSİ BAZ OLACAK
Konuyla ilgil bir soruyu vergi.com.tr adlı internet sitesi uzmanı, “Kanun yayınlandığında KDV oranının konutlarda inşaatın yapıldığı arsanın vergi değeri veya konutun vergi değeri üzerinden alınacağı şeklinde yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdi. Oysa Maliye burada KDV’sini konutun veya arsasının vergi değeri üzerinden almayı hedeflemiyor. Sadece farklı vergi oranı belirlerken bu kriterleri esas alma yoluna gidiyor. Dolayısıyla eskiden olduğu gibi KDV konutun Emlak Vergisi’ne esas alınan vergi değeri üzerinden değil piyasa satış fiyatı üzerinden hesaplanacak” diye yanıtladı.

GoogLe Etiket:
Yazan - Ara 25 2012. Kategori Haber. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Designed by Web Tasarım

Çet - sohbet - chat - muhabbet - bursada tabelacılar - GoogLe - Chat - Sohbet - beylikdüzü temizlik şirketleri - beylikdüzü halı yıkama - beylikdüzü evden eve nakliyat - Sohbet Odalari - sohbet chat- Çet - sohbet siteleri

Sohbet Sohbet