Diktatörün kızı yeni devlet başkanı

804883_detayGüney Kore’de iktidardaki Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye, bugün yapılan seçimi kazanarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu.

Sanayileşmiş ülkeler arasında en yüksek cinsiyet eşitsizliği oranına sahip Güney Kore’de ilk kez bir kadın devlet başkanı oldu.

2 Şubat 1952’de doğan Park, 1963 ve 1979 yılları arasında Güney Kore’de iktidarda olan Park Chung-hee’nin ilk çocuğu.

1974’te Sogang Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Park, aynı yıl annesini kaybetti. Yuk Young-soo, eşini öldürmeyi planlayan Kuzey Koreli bir suikastçının kurbanı oldu. Annesinin ölümünün ardından onun görevlerini yerine getirmeye başlayan Park, devlet başkanlığı sarayı olan Mavi Saray’da yabancı devlet adamlarının eşlerini ağırladı.
Park Chun-hee ise 1979 yılında kendi istihbarat şefi tarafından öldürüldü.
İlk kez 1998 yılında milletvekili seçilen Park, 2007 yılında devlet başkanlığı için aday olmak istedi ancak Saenuri Partisi onun yerine Lee Myung-bak’ı aday gösterdi ve seçimi kazandı.
Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Park, eylül ayında yaptığı açıklamada babasının iktidarda olduğu dönemde işlenen insan hakları suçları için özür diledi.

Park, seçim kampanyası sırasında ülkede ulusal uzlaşı sağlamaya, ekonomik demokrasi ile toplumsal refahı artırmaya söz verdi.

GoogLe Etiket:
Yazan - Ara 20 2012. Kategori Haber. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Designed by Web Tasarım

Çet - sohbet - chat - muhabbet - bursada tabelacılar - GoogLe - Chat - Sohbet - beylikdüzü temizlik şirketleri - beylikdüzü halı yıkama - beylikdüzü evden eve nakliyat - Sohbet Odalari - sohbet chat- Çet - sohbet siteleri

Sohbet Sohbet