Bulanık görmeye başladıysanız

804470_detayGöz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Temel katarakt konusunda uyarılarda bulundu. Temel, kataraktın göz içerisinde doğal olarak bulunan saydam merceğin, lensin bulanıklaşmasına verilen isim olduğunu söyledi.

Kataraktın genellikle 55 – 60 yaşlarından sonra ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Erhan Temel: “Kataraktın gözde yaratacağı şikayetler kataraktın tipi ve seviyesiyle ilgilidir. Örneğin merceğin merkezinde yer alan kataraktlar, göz bebeği küçüldüğünde, yani aydınlık gün ışığında, görmeyi daha çok bozarlar. Kataraktın göz yüzeyinde gittikçe büyüyen ince beyaz bir tabaka olduğu düşüncesi ve bulaşıcı olduğu doğru değildir. Katarakt göz içerisinde gelişir ve tedavisi sadece cerrahidir. Yaşa bağlı ortaya çıkan katarakt genelde yavaş seyirlidir ve bu nedenle hastalar görüşlerinde ani bir değişiklik hissetmeyebilirler. Zamanla ortaya çıkan en önemli belirtiler ise sisli ve bulanık görme, geceleri ve loş ışıkta görme güçlüğü, ışıkların etrafında saçılmalar, renklerin canlılığını kaybetmesi, soluk sarı-gri görüş ve daha fazla ışık ihtiyacıdır. En sık görülen katarakt tipi ileri yaşa bağlı ortaya çıkan katarakttır. Genellikle 55 – 60 yaşından sonra başlar. Bunun yanında, şeker hastalığı, göz travması ve göz iltihabı, uzun süre kortizon kullanılması sonucu katarakt gelişebilmektedir” dedi.

Erhan Temel: “Kataraktın teşhisi basit bir göz muayenesi ile konulabilmektedir. Tedavisi ise sadece cerrahi olarak yapılabilmektedir. Kataraktın gelişimini durduran veya kataraktı tedavi eden herhangi bir ilaç yoktur. Şikayetleriniz artarsa kataraktın tek tedavisi olan cerrahi tedavi seçeneklerini doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir” diye konuştu.

Kataraktın nasıl tedavi edileceği ile ilgili olarak dabilgiler veren Opr. Dr. Temel: “Başlangıç aşamasında ise, gözlüklerin değişimi bir miktar faydalı olabilir. Bunun yetmediği durumlarda ise, ameliyat olmanız gerekecektir. Ameliyat çoğunlukla lokal damla damlatılarak anestezi ile yapılmaktadır. En sık uygulanan cerrahi yöntem FAKO (fakoemülsifikasyon) tekniğidir. Bu teknikle cerrah 2-3 mm’lik küçük bir kesi yerinden girerek, ultrasonik titreşimler yayan bir araçla kataraktı parçalayarak temizler. Daha sonra aynı küçük kesi yerinden yapay göz içi lensini gözün renkli kısmının (iris) arkasına yerleştirir. Yapay göz içi lensleri genellikle aklirik veya silikon meteryallerden imal edilir. Bu mercekler kalıcıdır, takılıp çıkartılmaları gerekmez. Cerrahi kesi bölgeleri sıklıkla dikiş konulmasına gerek olmadan iyileşir. Standart teknikte katarakt temizlendikten sonra göz içerisine tek odaklı (monofokal) bir mercek yerleştirilir. Bu nedenle ameliyat sonrası yakını görebilmek ve okuyabilmek için gözlük kullanılması gerekir. Gelişen teknoloji sayesinde, yakın-uzak ve ara mesafelere odaklanılabilen multifokal göz içi lens (Premium lensler) uygulamaları ile hastalarımızda katarakt ameliyatı sonrası gözlüklerden bağımsız yakın ve uzak görüş sağlanabilmektedir” şeklinde konuştu.

GoogLe Etiket:
Yazan - Ara 20 2012. Kategori Sağlık. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Designed by Web Tasarım

Çet - sohbet - chat - muhabbet - bursada tabelacılar - GoogLe - Chat - Sohbet - beylikdüzü temizlik şirketleri - beylikdüzü halı yıkama - beylikdüzü evden eve nakliyat - Sohbet Odalari - sohbet chat- Çet - sohbet siteleri

Sohbet Sohbet