Akılalmaz manzara

812327_detayÇanakkale-İzmir karayolunun bazı bölümlerinde yaşanan heyelanda istinat duvarları yıkıldı, yollarda çatlama meydana geldi.

Toprak kayması nedeniyle merkeze bağlı Erenköy beldesi yakınlarındaki bazı istinat duvarları yıkıldı. Karayolunun 17. kilometresinde Dümrek köyü yakınlarında yolda çatlamalar meydana geldi. Duble yolun bir bölümü tek şerit halinde kullanılıyor.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek yaptığı açıklamada, geçen hafta Ege Denizi’ndeki depremlerin heyelanları tetiklediğini söyledi.

Çanakkale Boğazı civarının killi bir yapıya sahip olduğunu belirten Perinçek, “Bu alanlarda heyelan olması çok doğal. Özellikle yağmurla toprak suya doyuyor. Toprağın suya doyup kayganlaşmasının ardından da bölgede depremler oldu. Bu depremler de heyelanları tetikledi” dedi.

Bölgede inceleme yapan Prof. Dr. Perinçek, Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi çıkışından, doğuda Lapseki’ye kadar olan alanda aynı killi yapıyı gördüklerini, yağmurlardan sonra yamaç eğiminin de fazla olmasıyla toprak kaymaları yaşandığını dile getirdi.

Perinçek, depremler olmasa da çeşitli doğal faktörlerle heyelan yaşanabileceğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Söz konusu bölgelerde, önceki dönemlerde depremin olmadığı halde heyelanlar var, bunu biliyoruz. Erenköy civarına baktığımızda, yaşanan heyelanları tanıma imkanımız bulunuyor. Bu bölgelerde heyelanları önlemek için istinat duvarlarının daha derin yapılması lazım. Heyelanın meydana geldiği topuk kısmına daha çok ağırlık konulması gerekiyor. Ağırlığı artırırsak kaymayı engelleyebiliriz. İstinat duvarı heyelan bölgesinde temelinin çok fazla derine gitmemesi nedeniyle yıkılmış. Killi bölgeye daha ağır, yük bindirecek duvar yapacaksınız, kumlu bölgeye ise daha topuksuz yapabilirsiniz. Toprak kayması başlı başına jeolojik bir olay. Ancak deprem bunu hızlandırıyor.”

GoogLe Etiket:
Yazan - Oca 17 2013. Kategori Yaşam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Designed by Web Tasarım

Çet - sohbet - chat - muhabbet - bursada tabelacılar - GoogLe - Chat - Sohbet - beylikdüzü temizlik şirketleri - beylikdüzü halı yıkama - beylikdüzü evden eve nakliyat - Sohbet Odalari - sohbet chat- Çet - sohbet siteleri

Sohbet Sohbet